Producenci
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Rodzinne wakacje z Tentsile
Rodzinne wakacje z Tentsile

Rodzinne wakacje z Tentsile. Doradzamy jak budować rodzinną wspólnotę

Dajmy dzieciom poczucie bezpieczeństwa, odpowiedzialności, miłości oraz dbania o ich potrzeby

Planując rodzinne wakacje wielokrotnie zastanawiamy się dokąd wyjechać, w jakim terminie, jak długo, jak zapewnić wyżywienie i wiele innych wymogów, które mają dla nas znaczenie. Każdy z nas ma wiele priorytetów, wytycznych, przyzwyczajeń i...zaplanowanych budżetów. W poniższym artykule luźno o rodzinnych wakacjach i budowaniu więzi z naszymi pociechami :) Wszystko podparte własnym doświadczeniem i Nauką :)

Rodzinne wakacje w namiocie turystycznym Tentsile

Rodzinne wakacje, rodzina...ale co to znaczy? 

Ostatnie wydarzenia znane chociażby z TV, wystąpień politycznych, debat publicznych i wypowiedzi różnych osób, każą nam weryfikować nasz światopogląd na temat modelu rodziny. Opierając się nowym trendom, przyjmijmy model tradycyjny, czyli mama (kobieta) + tata (mężczyzna) i ich dziecko / dzieci. Jest to najczęściej spotykany model, więc dalsza część artykułu będzie w duchu takiego układu. 

Miłość, bezpieczeństwo, oparcie w rodzicach

Dla większości z nas, rodzina to najwyższe dobro i dbanie o nią, to priorytet w naszych codziennych zmaganiach. Jest to wartość sama w sobie. Budowanie relacji i więzi podpartych miłością, zaufaniem to dla większości mam i ojców cel ich egzystencji. Czas wakacji, urlopów to niejednokrotnie istotna możliwość spędzenia z rodziną czasu oraz budowania nowych stosunków lub odświeżenia starych. Nasze dzieci odczuwają wtedy, że są kochane, bezpieczne, potrzebne i mają w nas oparcie. Nasi partnerzy również.

Rodzinne wakacje z Tentsile

Wspólne planowanie wakacji

Jeden z pierwszych i najważniejszych momentów, kiedy możemy wspólnie zasiąść do stołu i komputera. Najważniejsze jest konstruktywne zakończenie sporów, dyskusji, debat i szacowania budżetu. Jako rodzice mamy ważną misję przekonania naszych dzieci, gdzie warto pojechać, jakim środkiem lokomocji, terminu wyjazdu. Część z nas ma nieodpartą ochotę narzucenia woli innym, jednak na tym etapie ważnym jest poczucie jedności, wypracowania konsensusu z innymi, merytorycznej dyskusji. Oczywistym jest, że dwulatek nie będzie w tych dyskusjach zbyt aktywny ale 16-o latka już tak:) Każdy z nas miał, ma marzenia. Niektórzy nie ruszą się do miejsc bez łazienki i bieżącej, ciepłej wody. Innym nie przeszkadzają lasy i namiot. Niektóre mamy zwracają uwagę, że ich malutkie dziecko może się przewrócić na podłogę, na której nie ma dywanu a są za to kafelki. Inni tatusiowie nie pomyślą, że ich związek będzie cierpiał bez odrębnej sypialni:) Jedni uwielbiają kempingi i pola namiotowe a inni apartamenty w luksusowych budynkach lub 5* hotele czy rejs w kajucie po Karaibach. Jest wiele argumentów za i przeciw takim a nie innym wyborom, jednak najważniejsze jest finalne dojście do porozumienia i rodzinna zgoda. Poczucie wspólnoty rodzinnej będzie uwieńczeniem tego etapu.

Mamy cel ale co ze środkiem transportu?

Wybór miejsca wypoczynku bardzo często wyznacza nam w jaki sposób się dostaniemy w dany rejon. Samolot? Auto? Kamper? Statek? Autokar? Pociąg? Jeżeli mamy wybór, to można pokusić się o środek, który scali naszą rodzinę i stworzy więzy międzyludzkie. Pomyślmy o czasie, który możemy spożytkować na lepsze poznanie się, na rozmowy, wspólne śpiewanie. Samolot może i jest szybki ale zazwyczaj jesteśmy poddenerwowani opóźnieniami, staniem w kolejkach, odprawami, czekaniem na bagaże itp. Oczywiście gdy mamy wybór, bo za ocean nie dostaniemy się szybko i sprawnie nie lecąc samolotem:) Ważne jest wspólne zadecydowanie co będzie dla nas najlepsze. Niektóre środki lokomocji są szybsze, inne tańsze a inne wymagają od nas mnóstwa planowania i...pieniędzy:)

Osobiście jestem zwolennikiem wspólnego podróżowania autem. Brak ograniczeń w ilości bagażu oraz wolność w planowaniu postojów:) Wyprawa z Polski do Włoch, Chorwacji czy Bułgarii - czyli popularne miejsca wakacyjnego wypoczynku dla Polaków - podzielona na wspólne zwiedzanie Wiednia, Bratysławy, Budapesztu, Pragi czy Brna to idealna okazja do spędzenia wspólnego czasu z rodziną. Wymiana zdań, rozmowa z dziećmi, słuchanie wspólnej muzyki, zwiedzanie zabytków i opowieści, to najlepszy czas podróży! Nie mniej wszystko zależy jak duże są nasze pociechy i czy mają ochotę na taką formę rozrywki:) Wiadomym jest, że roczne dziecko niekoniecznie coś z takiej podróży wyniesie a przebywanie w aucie ponad 1.000 km i kilkanaście godzin podróży jest męczące dla takiego małego organizmu.

Rodzinne wakacje kamperem

Przystanek w dotarciu do celu

Świetną okazją do polepszenia naszych relacji z dziećmi a także zbudowania więzów przyjaźni jest zaplanowanie sobie krótkiego odpoczynku po drodze. Mowa o przystanku podczas podróży kamperem lub autem do miejsca docelowego.

Zaplanujmy sobie 1-2 dni na zwiedzanie jakiejś super atrakcji. Wzbudzajmy w dzieciach żądzę przygód, odkrywcy, podróżnika czy historyka. Poznajmy wcześniej dane miejsce a później opowiedzmy dzieciom o nim. Podróże kształcą! Dzieci chłoną wszystko i nasze interesujące opowieści utkwią im w pamięci na wiele lat. Może to być jakaś metropolia, małe miasteczko a może jaskinie? Każde miejsce ma swoją legendę i ciekawą historię. Od nas zależy jak maluchy zapamiętają nas jako przewodnika:)

Wakacje z Tentsile w Portugalii

Dotarliśmy do celu!

Obojętnie co było naszym celem. Wakacje się zaczęły i od teraz mamy włączony tryb odpoczynku. Może dotarliśmy do wspaniałego hotelu, może do domków nad samym Adriatykiem, a może właśnie rozbiliśmy namiot wiszący Tentsile na drzewie? Po drodze budowaliśmy wspaniałe relacje z naszymi dziećmi i partnerem. Uśmiech, dobra muzyka, wspólnie spędzony czas zaowocują w przyszłości. Stworzyliśmy TEAM, wzbudziliśmy w dzieciach poczucie bezpieczeństwa, nasz autorytet wzrósł, jesteśmy WSPÓLNOTĄ i wiemy, że żadne problemy nie są dla nas przeszkodą. Niesamowite uczucie, prawda? :)

Tentsile i wspólne spędzenie wakacji!

Rodzinne wakacje w lesie z Tentsile

Czas rodzinnego odpoczynku

Co możemy jeszcze zrobić? Inwencję zostawiam Wam:)

Warto pomagać dziecku w wejściu w samodzielność. Zaplanujmy takie zadania aby dziecko mogło się spełnić w roli zarządcy, np. wspólny wypad nad rzekę, morze, po świeże ryby, które później syn, córka przyrządzą już sami do obiadu? A może samodzielne działania związane z rozbiciem namiotu? Codzienne zakupy w pobliskiej piekarni? 

Nie zapominajmy jednak aby dużo czasu spędzać razem. We wspólnocie. Życie rodzinne ma wiele zalet i dziecko powinno czuć jak ważne są wspólne posiłki, wspólne sprzątanie, zabawy, granie w piłkę, kąpiele. Powieśmy razem hamak Tentsile - idealna zabawa dla wszystkich! Super czas podczas rozkładania ale także podczas późniejszej zabawy! A może rozbić namiot wiszący? Zawiesić go na drzewie albo gdzieś o skałki? Będzie to owocowało na przyszłość, gdy będzie musiało zmierzyć się z dorosłym światem. Praca zespołowa nie będzie dla naszej pociechy czymś nowym. Nauczmy go już wcześniej, w rodzinie. Dziecko po latach doceni również potrzebę stworzenia własnej rodziny oraz dbania o swoich bliskich, o brata, siostrę, mamę, tatę czy dziadków...

Rodzinne wakacje w namiocie Tentsile

Zdobyta wiedza i doświadczenia procentują!

Powrót do rzeczywistości to najsmutniejsza część wakacji. Choć niektórzy zapewne nie mogą się doczekać rzucenia się w wir pracy:) Spójrzmy jeszcze raz co się nam udało zrobić:

  • zbudować rodzinną wspólnotę,
  • poprawić relację z dziećmi i partnerem,
  • dać bliskim poczucie bezpieczeństwa,
  • pobudzić zainteresowania historią, zwiedzaniem, podróżami,
  • poznać lepiej swoje dzieci i ich potrzeby,
  • umocnić więzy przyjaźni,
  • nauczyć słuchania innych i ich potrzeb,
  • poprawić nasz autorytet

Jak widzicie, zrobiliśmy wiele aby scalić naszą rodzinę a w dzieciach pobudzić potrzebę bycia z rodziną we wspólnocie. Te doświadczenia zaprocentują im na każdym kroku i na wielu etapach ich życia - w szkole, na placu zabaw, wśród znajomych i przyjaciół, w pracy...

Dbajmy o to!

Wspólnota rodzinna jest BARDZO WAŻNA

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl